English Türkçe Arabic
English Türkçe Arabic
Telefon: (+90) 224 246 52 36 GSM: (+90) 552 471 16 25

İmplant Tedavisi

cene-kistleri

Halk arasında çakma diş, gömme diş veya vidalı diş olarak da ifade edilen diş implantları, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve doku dostu bir madde olan titanyumdan yapılan vidaya benzer şekle sahip yapay diş köküdür.  Özellikle 1960-90 lı yıllarda daha farklı şekilleri de üretilmekle birlikte günümüzde artık en uygun form olan vida şekilli kemik içi implantlar standart olarak kabul edilmektedir.

 

 

 


 

Diş implantları, günümüze kadar hem materyal hem de teknik özellikleri sürekli geliştirilerek günümüzde diş eksikliklerinin telafisinde sıklıkla tercih edilen ve doğru uygulandığı takdirde doğal dişlere en iyi alternatif olan bir tedavi şeklidir. Geleneksel köprü ve protezlere göre en önemli üstünlüğü, diğer dişlere zarar vermeden ve onlardan destek almadan diş eksikliği olan bölgelere yerleştirilebilmeleri ve böylece çiğneme, konuşma ve estetik kusurları telafi edebilmesidir.

 

 

İmplantoloji alanındaki tedavi seçenekleri çok çeşitli olup, dişi çeker çekmez yerine implant yerleştirilmesinden, kapsamlı ve uzun süreli kemik ve yumuşak doku ilavesi sonrası  yapılabilen implant tedavilerine kadar çok farklı uygulama şekilleri vardır.  
Kliniğimizde sizin için en uygun tedavi şekli ve alternatif tedaviler avantaj ve dezavantajlarıyla detaylıca açıklanır ve uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde hastanın fikri de alınır.
İmplantta uzun süreli başarı, kişinin genel sağlık durumu, çene kemiği ve dişetinin yeterli ve sağlıklı olması ve düzenli ağız bakımı gibi kişiye bağlı faktörlerle ilgili olduğu gibi; doğru tedavi planlaması, hekimin yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması, kaliteli ve yeterli bir ekipman ve uzun dönem başarısı araştırmalarka teyid edilmiş implant markası ile çalışma gibi hekimi ilgilendiren faktörlere de bağlıdır.    
Doğru planlama, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantları, hasta ve hekim açısından son derece başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

 

 

İmplantlar her hastaya ve her bölgeye uygulanabilir mi?  
Ciddi bir genel hastalığı veya rahatsızlığı olmayan kişilere implant tedavisi yapılabilir. Bununla birlikte ağız hijyeni iyi olmayan ve düzenli fırçalama yapmayacak/yapamayacak, aşırı sigara tüketen, gerçekçi olmayan beklentilere sahip kişilerde de implant tedavisi nispeten uygun bir tedavi şekli değildir. Diğer önemli bir husus ise kişinin sert ve yumuşak dokuların yeterli miktarda ve kalitede olmasıdır. Yani kemik miktarı çok yetersiz kişiler de standart implant tedavisi için uygun aday değillerdir. Ancak bir çene cerrahının kapsamlı kemik telafisi işlemleri ile (ilave işlem, süreç ve maliyetle) çene kemiği, implant uygulamaya uygun hale getirilebilir. Veya ileri implant tedavi yöntemleriyle (Zygoma implantlar, Trefoil implant sistemi, All-on-four tekniği vb.) bu eksiklik problem olmaktan çıkmaktadır. Kemik yetersizliğinin telafisine dair çok çeşitli tedavi yöntemleri mevcut olup muayene esnasında bu alternatifler hakkında bilgi verilecek ve sizin de tercihinize göre tedavi yöntemi belirlenecektir. Az miktardaki kemik yetersizlikleri kolaylıkla telafi edilebilir ve implant tedavisine engel değildir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

 

 
Dişsiz her çeneye implant uygulanabilir mi?      
İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır ve standart tip implantlarda en dar çap yaklaşık 3 – 3,5 mm arasındadır. İmplant konulması planlanan bölgedeki çene kemiğinin, bu implant vidasını içine alabilecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Buna binaen ilave işlem gerekmeden bir bölgeye implant yerleştirebilmek için asgari 5 mm genişliğinde ve yaklaşık 8 mm yüksekliğinde kemik bulunmalıdır. Daha ince veya kısa kemik mevcudiyeti durumunda yetersizliği telafi edecek ilave işlemler (kemik  ilavesi gibi) veya özel tasarımlı kısa implantlar kullanmak gerekecektir. İmplant uygulanacak bölgedeki kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca uzun dönem başarısı için tedaviden önce ve sonra dişetlerinin sağlıklı olması gerekmektedir.
Devamı ve daha detaylı bilgi için www.bursaimplant.com.tr adresimizi ziyaret edebilirsiniz

 

 

 

 


"Site içeriğinde bulunan yazılar bilgilendirmek içindir, kesinlikle muayene veya tanı yerine geçmez".