English Türkçe Arabic
English Türkçe Arabic
Telefon: (+90) 224 246 52 36 GSM: (+90) 552 471 16 25

Çene Kistleri ve Timörleri

cene-kistleri

Çene kistleri, en sık uzun süreli kök ucu iltihabının kiste dönüşmesiyle ortaya çıkarlar ve bir belirti vermeden büyük boyutlara ulaşabilirler. Çene kemikleri veya çevresindeki yumuşak dokularda bulunan bu patolojik yapılara “kist” diyebilmemiz için, etrafında kese şeklinde bir kist kapsülünün olması ve içinde kist sıvısının bulunması gerekir. (iltihaplanmışsa içeriği cerahat de olabilir) 

Çene kistleri yavaş büyürler ve büyüdükçe de asimetri ve çene şeklinde bozulmalara neden olurlar. İltihaplanmadıkları sürece ağrısızdırlar. Sinire baskı yaparlarsa ağrı veya hissizliğe sebep olabilirler. Çevrelerindeki dişleri ve diğer anatomik yapıları iterek büyürler bu nedenle dişlerde de çapraşıklığa sebep olabilirler.

Çene kistlerinin muayene, teşhis ve tedavi yönteminin belirlenmesinde, kiste komşu veya kistle ilişkili dişlerin durumu ve kistten etkilenme miktarı, dişlerin canlılığı, kistin konumu ve büyüklüğü ve kist içeriğinin iğne ile çekilmesi sonucu gelen sıvı gibi faktörlere dikkat edilir. 

 

Kistlerin tedavisinde iki temel yöntem vardır. İlki ve en sık tercih edileni kistin lokal veya genel anestezi altında tek seansta tamamen çıkartılması yöntemidir. Ancak çok büyük kistlerde, dişlerin kist içerisinde kaldığı veya kist tarafından derinlere itildiği durumlarda, kistin sinirle yakın komşuluğu olduğu ve ameliyat esnasında sinir zedelenmesi riskinin yüksek olduğu durumlarda ise diğer yöntem olan kistten ağız içerisine bir pencere açılarak kisti küçültme ile de (küçülme sonrası kalan kist ufak bir cerrahi işlemle alınabilir) tedavi yapılabilir. Kist küçültme tekniği uzun süreli (yaklaşık 3-4 ay sürebilen) ve çok seanslı bir tedavidir.

Çenelerde meydana gelen tümörler diş, kemik, dişeti veya tükürük bezi gibi dokuları oluşturan bazı hücrelerin genelde bilinmeyen bir sebeple kontrolsüz çoğalmalarıyla oluşan ve sağlıklı dokunun yerini alarak büyüyen patolojik kitlelerdir. Tümörler hücre farklılaşması, büyüme hızı, yayılma özelliği, sebep olduğu bulgular, tedavi edilebilme gibi özelliklerine göre iyi huylu veya kötü huylu olarak değerlendirilirler. Kliniğimizde çenelerin iyi huylu tümörlerinin lokal anestezi ile veya hastane ortamında genel anestezi altında cerrahi tedavisini yapabilmekteyiz. Ancak kötü huylu tümörlerin radyoterapi ve/veya kemoterapi gibi ilave tedaviler gerektirmesi ve nüks potansiyeli nedeniyle kapsamlı ilave cerrahi işlemler gerektirmesi nedeniyle kliniğimizde tedavisini yapmamaktayız.  Tedavisini yaptığımız çenelerde görülen iyi huylu tümörler:


Ameloblastoma(Polikistik veya Solid ameloblastoma)
Kistik (Unikistik) Ameloblastoma
Periferal Ameloblastoma
Adenomatoid Odontogenic Tumor
Kalsifiye Epitelyal Odontojenik Tumor (Pindborg Tümorü)
Squamous Odontojenik Tumor
Clear Cell Odontojenik Tümör
Odontogenic Fibroma
Periferal Odontojenik Fibroma
Santral Odontojenik Fibroma
Odontogenik Mikzoma
Sementoblastoma
Sementifying fibroma
Periapikal semento-osseöz displazi
Odontoma (Kompleks Odontoma veya Kompound Odontoma)
Ameloblastic Fibroma
Ameloblastic Fibro-Odontoma
Pleomorfik adenoma
Ossifying fibroma
Fibröz displazi
Semento-osseoz displazi
Osteoblastoma
Osteoid osteoma
Osteoma
Kondroma
Santral dev hücreli granuloma
Dev hücreli tümör

 


"Site içeriğinde bulunan yazılar bilgilendirmek içindir, kesinlikle muayene veya tanı yerine geçmez".